POLECAMY

Grolsch ARTBOOM Festival

Festiwal Sztuk Wizualnych Grolsch ArtBoom Festival - to największe i najważniejsze wydarzenie prezentujące w Krakowie sztukę współczesną, zarówno polską, jak i zagraniczną. Spośród innych festiwali poświęconych sztuce wyróżnia go to, że dzieła przygotowane na festiwal są prezentowane w przestrzeni publicznej miasta, dzięki czemu może zobaczyć je każdy - nie tylko osoby związane ze środowiskiem sztuki. Dzieła wchodzą w interakcję z otoczeniem i pobudzają przechodniów do refleksji nad rzeczywistością. Co roku w czerwcu, w Krakowie swoje projekty prezentują najwybitniejsi i najciekawsi współcześni twórcy. Dotychczas byli wśród nich m.in. Jenny Holzer, David Černý, Pavel Büchler, Marcin Maciejowski, Pipilotti Rist, Joanna Rajkowska, Paweł Althamer, Mirosław Bałka, Grzegorz Sztwiertnia, Grupa Twożywo, Guy Ben-Ner, Robert Kuśmirowski i Grzegorz Drozd.

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Małgorzata Gołębiewska, a organizują go: Krakowskie Biuro Festiwalowe i Fundacja Wschód Sztuki. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Więcej:
www.artboomfestival.pl

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty to festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina. Zastanawiając się nad formułą festiwalu, szczególnie nad filmami konkursowymi, zadaliśmy sobie pytanie: czy w kinie XXI wieku (kształtowanym przez gusta masowej publiczności) jest miejsce dla reżyserów idących na przekór modom, dla indywidualistów operujących własnym stylem, językiem nie do podrobienia. Tacy niepokorni artyści wciąż istnieją rozproszeni po różnych zakątkach świata, choć coraz trudniej realizować im swoje projekty. Ich filmy mają jednak swoich entuzjastów - i to dla nich jest ten festiwal.
Spośród setek filmów pokazywanych co roku na światowych festiwalach wybieramy - kierując się własnym gustem - te, które za sprawą swojej niezwykłej formy i siły ekspresji, nie pozwalają o sobie zapomnieć. Wszędzie budzą skrajne reakcje i emocje, rodzą polemiki i dyskusje, wywołują zachwyty i protesty. Ale to właśnie takie filmy najczęściej wyznaczają najnowsze trendy w światowym kinie. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty jest festiwalem wizjonerów kina, artystów bezkompromisowych, którzy mają odwagę iść obraną przez siebie drogą wbrew panującym modom i opowiadać o rzeczach najważniejszych swoim niepowtarzalnym językiem.

Roman Gutek | dyrektor festiwalu

Więcej:
www.nowehoryzonty.pl

Katowice Street Art Festival
 
Dzięki Street Art Festivalowi Katowice od czterech lat stają się miejscem prezentacji, konfrontacji i dyskusji na temat najbardziej dynamicznego zjawiska artystycznego, czyli street artu. Miasto jest polem eksperymentu za pomocą niemal wszystkich jego przejawów. Pierwsze edycje były wprowadzeniem sztuki ulicy w przestrzeń miasta, urozmaicając jego zszarzałą tkankę pracami takich artystów jak Aryz, ROA czy Eltono. Nie ograniczając się wyłącznie do centrum, ale wnikając także w bardziej zapomniane dzielnice, zaproszeni artyści i prace, które wówczas powstały, stały się integralną częścią miasta.

Festiwal jest zjawiskiem podlegającym ciągłej ewolucji. Ostatnie edycje zmierzają w kierunku zdystansowania się od tzw. muralizmu, rozumianego jako bezrefleksyjne kolorowanie ścian. W ten trend wpisywały się prace m.in. Bremsa, Sławomira ZBK Czajkowskiego czy Petera Fussa czy instalacje Szymona Kobylarza i Krytstian „Trutha” Czaplickiego.

Katowice Street Art Festival nie boi się zapraszać artystów trudnych, prowokujących, działających na marginesie działań ulicznych i podejmujących ważne kwestie, zarówno w kontekście samego street artu, jak i przestrzeni miejskiej i zmian w niej zachodzących. Ma ambicje przyczynić się do włączenia street artu do obiegu sztuki współczesnej w Polsce, czemu w 2014 roku służyła m.in. organizacja panelu dyskusyjnego z krytykami, artystami i teoretykami sztuki.

Katowice Street Art Festival organizuje Instytucja Kultury Katowice – Miasto Ogrodów. 

Więcej:
www.katowicestreetartfestival.pl